Robert Capa (1913-1954) wegierski fotoreporter, jeden z najsłynniejszych fotoreporterów wojennych, współtwórca agencji fotograficznej MAGNUM.
W latach 1932- 1933 pracował jako asystent fotografa w agencji prasowej Dephot. Właściciel agencji Simon Guttman, dostrzegl w nim potencjał i dobre oko,pożyczył mu aparat marki Leica, którym miał wykonywać drobne zlecenia. W 1933 roku przeprowadził sie do Paryża, gdzie zaczął pracę jako niezależny fotograf. Dzięki zdjęciom, które wykonał podczas hiszpańskiej wojny domowej stał się najgłośniejszym fotoreporterem swojego pokolenia a zdjęcie „Upadajacy żolnierz” które wykonał  w tamtym czasie przyniosło mu międzynarodową sławę i stało sie jego najpopularniejszą fotografią.

Fotografował takie wydarzenia jak : II Wojnę Światową, Wojnę Izraelsko-Arabską, operacje wojenne w Afryce Północnej, inwazje we Włoszech oraz w Normandii. Za ogromny sukces uważa się jego fotoreportaż z powstania państwa Izrael w 1948 roku. w 1954 roku przez miesiąc, w zastępstwie fotografa magazynu Life, fotografował wojnę Francuzów w Indochinach.

Robert Capa umial niesamowicie uchwycić i przekazać tragedię wojny i ludzkiego cierpienia. Cechowal się wielką odwagą i walecznością.

Po wojnie robił także portrety, min. Picassa, Hemingwaya, Steinbecka. Był przyjacielem wspomnianego Ernesta Hemingwaya,Johna Steinbecka Gary Coopera,Johna Hustona, Gene’a Kelly, Irwina Showa, kochankiem Ingrid Bergman.

W 1947 roku założył agencję Magnum Photos wraz z Henrim Cartier-Bressonem,Georgem Rodgerem, Davidem Seymourem oraz Williamem Vandivertem. Zginął w wyniku wybuchu miny w Thai Binh w Wietnamie. Pośmiertnie zostal uhonorowany przez francuską armię Krzyżem Wojennym z Palmą Zwycięstwa. Od 1955 roku przyznaje się nagrodę Robert Capa Gold Medal Award dla fotoreporterów o największych zasługach.

Zdjęcia pochodzą z:

http://www.pbs.org

http://weimarart.blogspot.com/

http://www.in.com/newhome/fp_inter.html