Robert Doisneau (1912-1994) jeden z ojców  tzw. francuskiej szkoły fotografii       humanistycznej, zaliczany do najznakomitszych fotografów XX wieku. Urodził się w Gentilly w Val-de-Marne koło Paryża. Swoją karierę zaczynał jako fotograf przemysłowy i reklamowy dla fabryki Renault w Billancourt. Po zakończeniu współpracy dołączył do Rapho Photo Agency, która wykorzystywała jego uliczne zdjęcia. W 1949 roku Doisneau podpisał kontrakt z Vogue dla którego pracował 3 lata. W 1952 roku rozpoczął pracę jako fotograf niezależny. Zasłynął jako klasyk czarno-białego reportażu, fotografując paryskie ulice. Doisneau spędził prawie całe życie, przechadzając się po  znanych sobie uliczkach. Jego talent polegał na uchwyceniu chwili, która w magiczny sposób przedstawiała jego miasto.

Fotografie Doisneau charakteryzują się prostotą i realizmem. Widać na nich wielką sympatię do zwykłego człowieka. W prostych sytuacjach potrafił dostrzec coś wyjątkowego, uchwycić radości dnia codziennego. Bardzo często ukrywał się gdzieś z aparatem by nie zakłócić chwili, którą chciał uwiecznić.

Jedną z najbardziej znanych fotografii jego autorstwa jest zdjęcie zrobione w 1950 roku  „Pocałunek przed ratuszem”, które stało się jednym z najbardziej romantycznych zdjęć w historii fotografii. Drukowano je na plakatach, kartkach, kalendarzach, stało się ono w pewnym sensie symbolem Paryża- miasta miłości. Wiąże się z nim jednak pewna historia. Czterdzieści dwa lata po jego powstaniu zjawiło się starsze małżeństwo, twierdząc, że to oni są na tym zdjęciu, domagając się odszkodowania za wykorzystanie ich wizerunku i podziału z zysków za przedruki zdjęcia. Okazało się wtedy że, para na zdjęciu była wynajęta a scena pozowana.  Poruszenie jakie wywołało to odkrycie, podważyło trochę autorytet fotografa ale również przysporzyło nowych miłośników jego twórczości.

Doisneau znany był przede wszystkim z czarno-białych zdjęć reportażowych. Jednak podczas pobytu w Palm Springs w 1960 roku zrobił szereg mniej znanych kolorowych fotografii, w których pokazuje swoją wizję amerykańskiego snu, krytykując amerykańskie społeczeństwo i jego powierzchowność.

Zdjęcia pochodzą z:

http://www.lefigaro.fr/

http://www.joemonster.org/

http://annaciezka.blogspot.com/

Podobne artykuły: