Robert Frank- jeden z najbardziej uznanych fotografów dwudziestego wieku. Specjalizował się w fotografii przemysłowej oraz fotografii mody współpracując z magazynem Harper’s Bazaar. Nie czując spełnienia w tego rodzaju fotografii udał się w podróż po Stanach Zjednoczonych, która zaowocowała wydaniem w 1958 roku albumu „The Americans”, który spotkał się z ostrą krytyką w Ameryce.

The Americans

The Americans

Album był kroniką z podróży jaką odbył Robert Frank po 48 stanach Ameryki. Jest to dogłębne studium amerykańskiego społeczeństwa, które zmieniło sposób fotografowania i oblicze fotografii. Celem fotografa było pokazanie wszystkich warstw amerykańskiego społeczeństwa, w sposób krytyczny, obalający jednocześnie dotychczasowe wyobrażenie na temat Ameryki i przesadzonego względem niej optymizmu. Swoim aparatem rejestrował przydrożne bary, parki, stacje benzynowe, pikniki, parady.

fot. Robert Frank
fot. Robert Frank

W „The Americans”, autor duże znaczenie nadał ułożeniu zdjęć. Oglądając występujące po sobie obrazy odbiorca odbywa podróż poprzez ulice miast, przydrożne bary , parki, miejsca rozrywki. Album, oprócz walorów artystycznych, ma też przesłanie społeczne- ukazuje dokąd zmierza Ameryka drugiej połowy lat 50’.

Robert Frank wykraczał poza kanony fotograficznej dokumentacji. Jego zdjęcia charakteryzowały się przypadkowością kompozycji, pozorną niedbałością, zaburzeniem reguł statyczności obrazu. Fotograficzne ziarno czy tez brak ostrości na pierwszym planie, to tylko niektóre z zabiegów stosowanych przez tego fotografa.

fot. Robert Frankfot. Robert Frankfot. Robert Frankfot. Robert Frank

Po wydaniu „The Americans”, Frank zamienia aparat fotograficzny na kamerę filmową. Powraca jednak do fotografii, zmieniając styl na bardziej osobisty, refleksyjny.