Joseph Nicéphore Niépce

Joseph Nicéphore Niépce

Za moment narodzin fotografii uważa się rok 1839 kiedy to zaprezentowano technikę dagerotypii na spotkaniu Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu.

Jednakże już dekadę wcześniej Joseph Nicéphore Niépce dokonał utrwalenia obrazu za pomocą camera obscura. Jego pracownia znajdowała się w rodzinnym domu we wsi Saint-Loup-de-Varennes. Widok z okna jego pracowni, zdjęcie, które zrobił w roku 1826 to pierwsza w historii trwała fotografia.

Joseph Nicéphore Niépce (ur. w 1765 roku Chalon-sur-Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes), syn królewskiego poborcy podatkowego. W 1816 roku zaczyna eksperymentować z urządzeniem Camera Obscura. Wiosną tegoż roku uzyskuje swoje pierwsze heliografy, jednak nie znajduje sposobu na utrwalenie chlorkowo-srebrowych obrazów. W 1822 roku odkrywa, że środkiem mogącym zachować obraz, może być bitumin czyli asfaltopodobna substancja (nazywana asfaltem syryjskim), która utwardza się pod wpływem słońca, natomiast miejsca nienaswietlone dają się zmyć olejkiem lawendowym, w wyniku czego powstaje obraz. Za pomocą tej metody wykonuje kopię portretu Piusa VII, poprzez pokrycie szklanej płytki bituminem, na którą kładzie posmarowaną olejem kartkę papieru z obrazem, który miał być powielony. Pod wpływem oleju papier staje się przezroczysty. Po kilku godzinach asfalt twardnieje pod wpływem światła a z miejsc nienaświetlonych można   go usunąć.

Z czasem szklaną płytę zamienia na miedzianą lub cynową, którą poddaje działaniu kwasu. W roku 1826 dokonuje reprodukcji grafiki z wizerunkiem kardynała Georges’a d’Amboise.

Z lewej oryginalna rycina z wizerunkiem kardynała Georges'a d'Amboise, z prawej – jej kopia, otrzymana przez Niépce'a w 1826 źródło: http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Heliografia

Niépce dalej kontynuuje prace nad swoim wynalazkiem. W 1826 roku udaje mu się uzyskać pierwsze trwałe zdjęcie – Widok z okna w Le Gras. Czas jego ekspozycji był jednak bardzo długi i wynosił ok. 8 godzin. Na brzegach obrazu widać zakrzywienia linii co było spowodowane użyciem przez niego soczewek.

W 1827 roku Nicéphore Niépce wyjeżdża do Londynu z zamiarem zaprezentowania tam swojego wynalazku, nazwanego heliografią, jednakże kończy się to niepowodzeniem. Po powrocie do Francji spotyka Louis’a Daguerre, który żywo interesuje się jego eksperymentami. W roku 1829 nawiązują współpracę, niestety kilka lat później (1833r.) Niépce umiera a Daguerre kontynuuje badania.

fot. Joseph Nicéphore Niépce „Widok z okna w Le Gras”