1 czerwca 2011 r.: World Photography Organisation (WPO) rozpoczęło dziś przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2012.


  • Nowe kategorie w konkursie dla zawodowców i konkursie otwartym
  • Więcej nagród w kategorii „obraz filmowy” po jej udanym debiucie
  • Nowy konkurs dla młodzieży w wieku do 20 lat

Sony World Photography Awards jest najbardziej wszechstronnym konkursem fotograficznym na świecie. Obejmuje Konkurs dla zawodowców, adresowany do światowej czołówki fotografików i fotoamatorów, oraz Konkurs otwarty dla wszystkich interesujących się fotografią. W edycji 2012 obu konkursów pojawiły się nowe kategorie: „Natura i dzika przyroda” dla zawodowców oraz „Po retuszu”, „Ułamek sekundy” i „Słabe światło” w konkursie otwartym. Pełną listę kategorii zamieszczono w informacjach uzupełniających.

Z myślą o młodszych fotografach, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat, w tegorocznej edycji wprowadzono nowy Konkurs dla młodzieży. Wzorem lat ubiegłych odbędzie się też konkurs uniwersytecki Student Focus. Wobec niezwykle udanego, ubiegłorocznego debiutu nagrody filmowej, w roku obecnym konkurs ten rozszerzono do sześciu kategorii.

Zgłoszenia prac do konkursu Sony World Photography Awards 2012 będą przyjmowane do 4 stycznia 2012 r., a znakomitą większość zwycięzców oraz ich trofea poznamy na ceremonii w Londynie pod koniec kwietnia 2012 r. Wtedy także ogłoszony zostanie zdobywca głównej nagrody L’Iris d’Or 2012 i tytułu Fotografa Roku, który otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy dolarów USA oraz lustrzankę cyfrową Sony. Zwycięzca konkursu otwartego otrzyma 5 tysięcy dolarów i lustrzankę cyfrową Sony.

Wystawa zgłoszonych i zwycięskich prac — Sony World Photography Awards Winners’ Showcase — będzie prezentowana w kwietniu i w maju 2012 r. w londyńskim Somerset House, w ramach World Photography Festival 2012.

Wobec wielkiego sukcesu, jakim okazało się zorganizowanie World Photography Festival 2011 w nowym miejscu, tegoroczny festiwal również odbędzie się w londyńskim Somerset House. Festiwal ten jest dla fotografów z całego świata niezwykłą okazją do spotkań i dyskusji o najnowszych trendach, wyzwaniach i nowościach w świecie fotografii. Zanim World Photography Festival zawita do Londynu, odbędzie się w Nowym Jorku, São Paulo oraz innych miastach, które zostaną podane do wiadomości w późniejszych terminie.

Na poprzednią edycję konkursu napłynęło mnóstwo zgłoszeń z całego świata — powiedział Scott Gray, dyrektor zarządzający World Photography Organisation. — Odświeżając formułę konkursu w roku 2012, pragniemy utrzymać jego dynamizm oraz atrakcyjność zarówno dla fotografujących, jak i odbiorców zdjęć, profesjonalistów i amatorów. Wszystkim zgłaszającym prace życzymy powodzenia”.

Szczegółowe informacje o World Photography Organisation i konkursie Sony World Photography Awards można znaleźć na www.worldphoto.org