Steve McCurry (urodzony w Filadelfii w 1950 roku)  amerykański korespondent wojenny, reporter, portrecista.  Międzynarodową sławę zyskał dzięki  zdjęciu „Afgańska dziewczyna’’, które w 1985 roku zostało opublikowane w magazynie National Geographic.  Laureat wielu nagród , w tym World Press Photo, zdobywca złotego medalu Roberta Capy za najlepszy reportaż fotograficzny relacjonujący wydarzenia z Afganistanu. W 1984 roku w Stanach Zjednoczonych Narodowe Stowarzyszenie Fotografów Prasowych przyznało mu tytuł fotografa roku .  Autor  wielu książek oraz albumów. Od 1986 roku jest członkiem  grupy fotograficznej Magnum.

Swoją karierę fotoreportera rozpoczynał w lokalnej gazecie, którą opuścil po to by wyjechac do Indii jako freelancer. Pierwszy poważny reportaż zrobił w Afganistanie, gdzie fotografował konflikt Afgańsko-Sowiecki. Były to jedne z pierwszych fotografii z tamtego okresu , które prezentowane były w międzynarodowych mediach.

Fotografował życie codzienne oraz konflikty. Relacjonował wiele międzynarodowych konfliktów zbrojnych, w tym wojnę irańsko-iracką. Był też na Filipinach w Jugosławii, Bejrucie, Kambodży, Afganistanie. Jako jeden z pierwszch  fotoreporterów, pokazał obraz pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Na zdjęciach pokazywał jakie piętno odciska wojna  nie tylko na życiu ale i na twarzy ludzi.

Jego fotografie charakteryzują się niezwykłym nasyceniem barw, mistrzowskim światłem i doskonałą kompozycją. Pokazuje piękno w całej jego surowości i prostocie. Poprzez kolory przekazuje odbiorcy nastrój i emocje panujące na zdjęciu: radość, smutek, spokój, strach.

Obecnie mieszka w Nowym Jorku,  poza pracą fotoreportera, prowadzi również  kursy fotograficzne.

Źródło:

http://www.designboom.com/eng/

http://www.dokumentalisci.pl

Podobne artykuły: