Fotografia jako pełnoprawna dziedzina sztuk wizualnych rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie – świadczy o tym między innymi ogromna popularność szkół i kierunków fotograficznych, a także pochodne  im kursy i warsztaty. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się również wystawy i festiwale fotograficzne, których na kulturalnej mapie Polski jest coraz więcej.


TIFF powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obszarze której wciąż niewystarczająco miejsca poświęca się właśnie fotografii. Wiosną tego roku, w czasie organizacji cyklu polsko-niemieckich autorskich spotkań fotograficznych i wystaw towarzyszących, pojawiło się nieśmiałe pragnienie, aby fotografia we Wrocławiu wzrosła do poziomu, który przywróci miastu pozycję silnego ośrodka fotograficznego w Polsce. Powołanie do życia festiwalu jest bowiem nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, która na przestrzeni lat oddziaływała na cały kraj i państwa sąsiednie. TIFF dąży do tego, aby wznowić ten kierunek i stać się katalizatorem dla rozwoju fotografii poprzez oferowanie różnorodnym środowiskom (lokalnym, artystycznym i akademickim) melanżu aktywności                  w obrębie fotografii i sztuk pokrewnych.

Jesienna edycja TIFF skupi następujące sekcje programowe: Autorskie Pokazy Slajdów, Debiuty, Warsztaty, 5. Piętro, Salon Filmowy, Wystawy Towarzyszące, Koncerty i Klub Festiwalowy.

(wersja rozbudowana – rozwinięcie sekcji programowych)

W pierwszej kolejności organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach z polskimi i niemieckimi fotografami, którzy podczas autorskich pokazów slajdów i wystaw im towarzyszących podzielą się swoimi zawodowymi i artystycznymi doświadczeniami.

TIFF stworzy również możliwość prezentacji własnej twórczości debiutującym fotografom, rozpoczynającym   swoją artystyczną karierę. W ogólnopolskim konkursie „Debiuty 2011” wyłoniono 5 laureatów, którzy zaprezentują się szerokiej widowni podczas indywidualnych spotkań autorskich. Część z nich pokaże także swoje wystawiennicze prace.

Mając na uwadze edukację artystyczną, nie można pominąć formuły warsztatowej. Osobom zainteresowanym nabyciem nowych umiejętności w zakresie fotografii proponujemy wzięcie udziału w warsztatach prowadzonych przez uznanych pedagogów i fotografów.

W ostatnich latach szkolnictwo fotograficzne w Polsce przeżywa swój największy w historii rozwój. TIFF postanowił wydobyć fotografie z podziemi szkolnych i umieścić je na 5 piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław. Będzie to okazja, aby zobaczyć nierzadko bardzo dojrzałe, zrealizowane w różnych konwencjach i stylistykach prace młodych artystów.

Działaniami uzupełniającymi są debaty, podczas których uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z przedstawicielami polskich ośrodków akademickich i instytucji kultury. Dla sympatyków filmu przygotowano natomiast kameralne kino festiwalowe, a wieczorami koncerty oraz Klub Festiwalowy, gdzie w mniej oficjalnej, ale jakże artystycznej, atmosferze będzie można oddać się inspirującym rozmowom o fotografii i nie tylko…

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu na www.tiff.wroc.pl

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj instrukcje w nim zawarte, aby potwierdzić subskrypcję.