Tradycyjna fotografia: Camera Obscura
Grzegorz Mazur | 12 Czerwiec 2011   godz. 14:51

W poprzednim artykule przybliżyłem jedną z bardzo ciekawych technik fotograficznych, jaką jest solarigrafia. Do otrzymania wspomnianego efektu konieczny jest specjalny aparat. Większość zada sobie pytanie czy to Canon, Nikon, czy jeszcze jakiś inny i, oczywiście, ile będzie kosztował. Tutaj zaskoczę niektórych z Was: taki aparat możemy  zbudować sami!
Tradycyjna fotografia: Camera Obscura
Fot.: Grzegorz Mazur

Do wykonania takiej fotografii będziemy potrzebowali aparatu otworkowego (zwanego również camera obscura, z łac. „ciemna komnata”).

Czym jest camera obscura?

To prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Był to swoisty pierwowzór aparatu fotograficznego. Cytując za Wikipedią :
„Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3-1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.
Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.”
Tradycyjna fotografia: Camera Obscura
Zasada działania camera obscura (ze strony http://www.fototv.pl/artykuly/fotografia/cyfrowa-fotografia-otworkowa.html )

Fotografia otworkowa to nic innego, jak technika wykonywania zdjęć za pomocą camera obscura.

Co jest ciekawego w tym rodzaju fotografii?
Aparat możemy zbudować ze wszystkiego, począwszy od puszki po piwie a skończywszy na paczce zapałek. Obraz otrzymany z takiego aparatu ma cechy takie jak miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości. Kiedy wykonamy go na materiale barwnym otrzymujemy pastelową kolorystykę. Jak widzimy, podane cechy powodują, że automatycznie aparat otworkowy idealnie nadaje się do fotografii artystycznej.
Tradycyjna fotografia: Camera Obscura
Fot.: Grzegorz Mazur

Więcej przeczytacie na: http://blog.sztukafotografii.org/