Dyskutowałem niedawno w szerszym gronie na temat kierunku, w jakim zmierza fotografia. Otóż większość osób zgodziła się, że obecnie bardzo dynamiczny i szybki rozwój fotografii cyfrowej, pojawiające się nowe aparaty, zrobiły bardzo dużo dobrego dla fotografii, ale jednocześnie powoli niszczą jej prawdziwe piękno. Ale ten artykuł nie będzie o tym.
Zadajmy sobie pytanie: czym jest dla nas fotografia? Dla niektórych będzie to jeden z klasycznych fotografów, który swymi zdjęciami odznaczył się w historii. Dla innych będzie to siedzenie godzinami w ciemni i wywoływanie zdjęć, których często nikt poza rodziną nie zobaczy. Dla grona nastolatków będzie to wyłącznie szpanowanie markami aparatów, robienie „sweetaśnych fotek” i nie zagłębianie się w tę niesamowitą dziedzinę sztuki. Dla mnie jest to przemyślenie wizji: od samego początku, kiedy zawitała w mojej głowie, do finalnego utrwalenia jej na błonie fotograficznej. Technik utrwalenia takiej wizji jest mnóstwo. Aby zrealizować swój pomysł w najodpowiedniejszy sposób, dobrze jest je poznać. Postaram się przybliżyć kilka – moim zdaniem zdumiewających. Pierwszą z nich będzie solarigrafia.
Tradycyjna Fotografia: solarigrafia
źródło: Picasa.web, galeria użytkownika Tadeusz Piotrowski

Czym jest solarigrafia? Znana ciocia Wikipedia mówi nam:


Solarografia – technika pozytywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki słońca na nieboskłonie. Do tej techniki używa się aparatów bezobiektywowych najczęściej tworzonych przez samych autorów. Solarligrafie są tworzone poprzez ekspozycję materiału światłoczułego z miejsca statycznego. Po zakończeniu naświetlania pomija się cały proces chemiczny a jedyną czynnością jest utrwalenie zdjęcia w utrwalaczu. Efektem takiej obróbki jest możliwość stosowania bardzo długich czasów naświetlania (rzędu kilku lub nawet kilkunastu miesięcy).”
Czyli: jest to pewien specyficzny rodzaj fotografii otworkowej. Dlaczego związanej ze słońcem? Wyjaśnienie jest proste: ciemnienie papieru fotograficznego zachodzi w bardzo wolnym tempie, możliwe jest zarejestrowanie obrazów z uwidocznionymi trasami słońca podczas jego pozornego ruchu po nieboskłonie. Do tego rodzaju fotografii wystarczy nam aparat otworkowy i papier fotograficzny.
Tradycyjna Fotografia: solarigrafia
źródło: www.solargraphy.com

więcej na: http://blog.sztukafotografii.org/