Galeria Pauza oraz Napo Images zapraszają na wystawę Filipa Ćwika „12 twarzy/faces”. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia o godz. 20:00. Projekt poświęcony jest syryjskim uchodźcom, których artysta sportretował w obozie dla uchodźców w Islahiye w Turcji na przełomie sierpnia i września 2012 roku. Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć wysłuchanych i spisanych przez Michała Kacewicza – publicystę tygodnika Newsweek Polska. Stanowią one przejmujący zapis przeżyć i emocji ofiar reżimu Baszara al-Assada, a którym udało się uciec z ogarniętego wojną domową kraju.

Joanna Kinowska o projekcie:

12 osób patrzy wprost na ciebie. Przeszywają cię wzrokiem. Nikt się nie uśmiecha. Nie tylko patrzą, ale jeszcze mówią. Opowiadają o swoim życiu. Codziennym i niezwykłym. Pochodzą z Syrii, uciekli z niej jak tysiące innych ludzi, każdy z innego powodu. To okrutne historie. Już wiadomo, czemu się nie uśmiechają. Każda z osób – bez względu na płeć, wiek i zawód – spojrzała wojnie w twarz. Teraz patrzą na ciebie i wymagają twojej uwagi.

Filip Ćwik, reporter i dokumentalista pojechał spotkać ich w Turcji, w obozie dla uchodźców. Pojechał nie tylko zrobić im zdjęcia, popatrzeć im w oczy. Te 12 spotkanych osób dzieli się swoją historią i zostawia świadectwo. Historię, którą warto poznać i zapamiętać. O takich wydarzeniach nie przeczytamy w gazetach. Wojny na świecie powoli nam się mylą i zlewają w jedno. Bliski Wschód jest niebezpieczny i ciągle trwa tam wojna. Nie wiesz po której stronie stanąć, co się tam dokładnie stało, kiedy do tego doszło?

„12 twarzy” nie odpowiada na te pytania. Poznajemy życie codzienne, o którym istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć. To historie ludzi, którym udało się przeżyć coś czego ludzie żyjący w latach pokoju nie potrafią sobie wyobrazić. Portrety zostały wykonane w najbardziej tradycyjny sposób. Ćwik wcielił się w rolę wędrownego fotografa. Podobnie jak czyniono w końcu XIX wieku, swoje studio ustawił na zewnątrz, na ulicy i zapraszał do wykonania zdjęcia i rozmowy. Dzięki temu zabiegowi bohater nie jest tylko modelem przed obiektywem. Ćwik użył aparatu wielkoformatowego, który pamiętał czasy II wojny światowej, zestawiając symbolicznie naszą pamięć zbiorową z aktualnymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Zdjęcia zostały wykonane na przełomie sierpnia i września 2012 w Islahiye w Turcji, przy granicy z Syrią.

fot. Filip Ćwik

Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć spisanych przez MICHAŁA KACEWICZA – publicystę tygodnika Newsweek Polska. Stanowią one przejmujący zapis przeżyć i emocji towarzyszącym ofiarom reżimu Baszara al-Assada, a którym udało się uciec z ogarniętego wojną domową kraju

Podczas wernisażu swoją premierę będzie miał album fotograficzny „12 twarzy/faces”. Dodatkowo w edycji kolekcjonerskiej (nakład 100 sztuk numerowanych i sygnowanych przez autora) dołączona jest odbitka autorska. Całość została zaprojektowana przez Anię Nałęcką/Tapir Book Design.

FILIP ĆWIK (1973 ) laureat World Press Photo, założyciel i członek agencji NAPO IMAGES, fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Laureat wielu konkursów fotograficznych w Polsce jak Grand Press Photo 2005/2009/2011, Konkurs Fotografii Prasowej 2002/2006/2007, BZ WBK Press Foto 2006 oraz światowych konkursów Sony World Photography Awards 2011 i World Press Photo 2011.

Wystawy:
2012 – „12 twarzy/faces” Opolski Festiwal Dokumentu
2011 – „Inside/Outside” – Galeria Apteka Sztuki w Wraszawie – wystawa indywidualna
2011 – „National Mourning” wystawa pokonkursowa World Press Photo
2011 – „15 Miedzynarodowy Konkurs Chopinowski” – Ostrołęka – Festiwal Fotografii
2011 – „Flood Walls” Embankment Galleries of Somerset House / Sony World Photography Awards – Londyn, Wielka Brytania
2011 – „Mapping the Flaneur” Newcastle Arts Centre – Newcastle, Wielka Brytania
2011 – „Mapping the Flaneur” International Photography Festival FORMAT – Derby, Wielka Brytania
2010 – „Wieczni harcerze” – Poznań – III Festiwal Fotodokumentu
2009 – „Tonący przemysł” – wystawa pokonkursowa GPP
2009 – „Wieczni harcerze” – wystawa pokonkursowa GPP
2007 – „Ostatnie dni premiera” – wystawa pokonkursowa KFP
2006 – „XV MKP im. Fryderyka Chopina” – wystawa pokonkursowa BZWBK Press Photo
2002 – „Kampania Leszka Millera” – wystawa pokonkursowa KFP
2002 – „Afganistan – czas próby” Instytut Wzornictwa w Warszawie – wystawa indywidualna

Czas trwania wystawy: 4-28.04.2013
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18, II piętro
Kraków

Źródło:  Informacja prasowa