26 lutego 2013 roku o godzinie 19:00 w klubie „Firlej” we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Wiktora Franko. Ekspozycja czynna będzie do 24 marca 2013 roku.

Wystawa jest zbiorem zdjęć, które powstały w latach 2008-2012. Wśród nich znajdują się zarówno bardzo melancholijne i emocjonalne portrety kobiet, jak również zdjęcia typu „beauty & fashion”. Ukazują one kobietę jako istotę niezwykle inspirującą, sensualną, eteryczną, zaskakującą, pociągającą, tajemniczą, a czasem demoniczną. Fotograf przywiązuje dużą wagę do aranżacji zdjęć i sposobu ich wykonania. W swojej fotografii Franko posługuje się często motywami i nawiązaniami literackimi (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), w niektórych pracach widać silne wpływy surrealizmu, a zdjęcia często określane są terminem „malarskie”. Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: atmosfera, specyficzny nastrój, oraz zaskoczenie.

fot. Wiktor Franko

Wiktor Franko – kielczanin, rocznik 83. Ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, następnie zajął się fotografią, z którą związany jest aktualnie. Uprawia zarówno fotografię artystyczną jak i komercyjną. Jego prace były publikowane w wielu czasopismach branżowych takich jak: „Prism Magazine”, „Camerapixo”, „Pokochaj fotografię”, „Fabrikon Magazine”, „Musli Magazine”, „Confashion” oraz chińskim „Prime Magazine”. Ma na swoim koncie kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych, jego zdjęcia były wielokrotnie doceniane w różnych konkursach fotograficznych m.in. dwukrotnie w prestiżowym Viva Photo Awards. Współpracował również z magazynem „Charaktery”, na okładkach którego znalazło się wiele jego prac. Jest autorem trzech ostatnich plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody – Off Fashion. Początkowy rozwój fotograficzny Franko przypadał na okres pobytu w Londynie i związany był z fotografowaniem muzyków jazzowych i rockowych – między innymi Marillion, King Crimson, Porcupine Tree, Archive, Chic Corea, Jan Garbarek. Aktualnie zajmuje się także wykonywaniem okładek na płyty polskich wykonawców – m.in. Strefa Ciszy, Lebowski.

fot.Wiktor Franko

fot. W iktor Franko

Termin: 26.02 – 24.03.2013
Miejsce: klub „Firlej”, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław, www.firlej.wroc.pl
Wernisaż: 26.02.2013, godz. 19:00
Wstęp wolny

Źródło: Informacja prasowa