Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Absolwentów Rocznego Studium FOTOEDUKACJA do galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Katowicach przy ulicy św. Jana 10. Wernisaż odbędzie się 4 lipca 2012 o godzinie 18.30. Wystawę będzie można oglądać do końca lipca 2012. Na wernisażu będzie można zobaczyć wyróżnione prace dyplomowe zrealizowane w Rocznym Studium Fotograficznym FOTOEDUKACJA. Tegorocznymi promotorami prac dyplomowych są: Antoni Kreis, Grzegorz Klatka, Sebastian Szwajczak.

Fot. Magdalena Klimińska

Absolwenci, którzy zaprezentują swoje fotografie to: Marta Jakubowska, Aneta Ozorek, Katarzyna Wala- Sułek, Magdalena Klimińska, Dariusz Zakrzewski, Piotr Trzmielewski, Katarzyna Niemiec, Paweł Hage, Paweł Marcisz.

Fot. Piotr Trzmielewski

Na wystawie będzie można zobaczyć miedzy innymi zestaw fotografii „Srebrne portrety” Piotra Trzmielewskiego wykonanych w technice ambrotypii. Prezentowane prace są początkiem cyklu autoportretów, które powstają tylko raz w roku w jednym miejscu .Zdjęcia stanowią dla autora rodzaj „podsumowania”  mijającego roku.

Fot. Aneta Ozorek

Aneta Ozorek  i jej esej dokumentalny „Walla – Izrael”.
Jak pisze autorka: Podobno dobry fotoreportaż zaczyna się od jednego dobrego zdjęcia, mój rozpoczął się od słowa, a właściwie słów. Chciałam wpisać zdjęcia z prezentowanego cyklu w obręb narracji, którą rozpoczęli  Edgar Keret, Amos Oz oraz niesforny współczesny izraelski artysta Roee Rosen. Budując cykl chciałam stworzyć fotoreportaż z Izraela, fotograficzny dziennik podróży, w którym pojawiają się elementy surrealistycznej stylistyki, wymieszanej z realizmem magicznym, pomieszaniem jawy i snu, marzeń z – w przypadku Izraela bardzo skomplikowaną – rzeczywistością. Nadrealizm stał się swoistym wyznacznikiem narracyjnym i formalnym decydującym o ostatecznym kształcie zestawu. I tak powstała historia Izraela surrealistycznego, zaczarowanego, z pięknymi kobietami, magicznym morzem martwym, wróżkami, wszystko wiedzącymi ponurymi kotami  i hydrantami obserwującymi ludzi na ulicy,  jednocześnie silnie skontrastowanych zawsze jakimś zgrzytem: piękne kobiety są żołnierkami, wróżki jedzą kebaby, a nad morzem martwym wśród błota i poprzewracanych krzesełek, zwariowana amerykanka pokazuje oglądającemu środkowy palec, jednoznacznie dając do zrozumienia co o tym wszystkim myśli.

Fot. Dariusz Zakrzewski

Dariusz Zakrzewski zaprezentuje cykl fotografii  „Kalina- spacery po mieście”.

Fot. Katarzyna Wala- Sułek

Katarzyna Wala- Sułek, pisze o swoich pracach:

„Zaprezentowane zdjęcia są zalążkiem cyklu „Rysy”, stanowiącego dokumentalny zapis  ludzkich twarzy.  Dla niektórych tytułową rysą będzie cera pokryta tuzinem zmarszczek, przypominająca o niemiłosiernym upływie lat. Inni dopatrzą się rysy, rozumianej jako skaza, defekt, który może sugerować pewną odrębność, niedostosowanie. Z kolei dla pozostałych postacie zaprezentowane na fotografiach będą po prostu przerysowane. Tak czy inaczej to właśnie poprzez  spojrzenia, grymasy, mimikę twarzy ujawniają się nasze wewnętrzne cechy, stany umysłu czy nastroje, które staram się  na tych fotografiach pokazać.”

Fot. Paweł Hage

Paweł Hage pokaże zestaw „Piaski – pejzaż nocny”.

Nasze otoczenie wydaje się  często szare i nieciekawe. Postanowiłem przedstawić jedną z dzielnic mojego miasta z innej perspektywy, innym czasie i w barwach, których na co dzień nie widzimy ale które drzemią i tylko czekają na to aby je wydobyć. Dzień wymieszać z nocą a szarość i mrok niech się staną baśnią.

Łazienka spodnią stroną życia,  Fot. Paweł_Marcisz Fot. Paweł Marcisz

Wystawa „Najlepsze Dyplomy”
Roczne Studium Fotograficzne FOTOEDUKACJA

Wernisaż 4 lipca 2012 godzina 18.30
Wystawę można oglądać do końca lipca.

szczegóły na www.fotoedukacja.edu.pl

Wystawa powstała przy współpracy w ZPAF Okręg Śląski.
www.zpaf.katowice.pl

Galeria ZPAF
Katowice
ul. Św. Jana 10

Źródło: Informacja prasowa