W ostatnim czasie powstaje coraz to więcej różnego rodzaju serwisów, które zajmują się zarówno sprzedażą jak i kupnem różnego rodzaju grafik, zdjęć czy plików wideo. Jak się okazuje jest to doskonała szansa dla różnego rodzaju twórców na całkiem przyzwoite dochody.

Na zdjęcia stockowe istnieje obecnie duże zapotrzebowanie, ponieważ wykorzystujemy je do naszych stron internetowych, projektowania różnych rzeczy czy też tworzenia reklam. Jak sami możemy na tym zarobić? Wystarczy znaleźć odpowiednią stronę, w której może być zamieszczana nasza fotografia stockowa. Mamy tutaj wiele różnego rodzaju firm, ale godnym uwagi kontrahentem jest przede wszystkim Depositphotos. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, przejść odpowiedni test i już możemy wgrywać nasze prace do oceny.

Oczywiście nasze pliki graficzne czy też zdjęcia początkowo przechodzą przez moderacje i muszą spełniać odpowiednie wymagania. Przede wszystkim duże znaczenie ma tu sama rozdzielczość zdjęć, która musi być odpowiednio wysoka, ale po za tym wiadomo, że zdjęcia muszą być odpowiednio dopracowane i z pomysłem. Po za tym sprzedawana może być również nasza grafika wektorowa, która musi przejść odpowiednią moderację.

Jeśli wgramy już naszą pracę do serwisu to otrzymujemy odpowiednią zapłatę oraz dodatkowo prowizję w wysokości od 40 do 60 procent w przypadku, gdy ktoś wykupi nasze zdjęcie. Jeśli mamy ciekawe pomysły i stworzymy coś ciekawego możemy uzyskać dochody rzędy kilku dolarów dziennie z jednego zdjęcia, tak że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Istnieje jeszcze opcja wyłączności dla firmy Depositphotos, czyli określenia, że nasze prace nie będą sprzedawane w innych miejscach. Wówczas zyskujemy wyższy próg prowizji, a nasze prace są promowane na początku każdej kategorii, czyli zarabiamy jeszcze więcej. Oczywiście zarabianie na fotografii stockowej nie jest bardzo proste, ponieważ musimy mieć naprawdę dobre pracę, ale jeśli pasjonujemy się fotografią czy też tworzeniem grafiki komputerowej to dlaczego by nie zyskać z tego odpowiednich dochodów? W różnych miejscach funkcjonuje bezpłatna fotografia stockowa, ale na bardzo okrojonych licencjach i niewielkich zasobach, a na dobre pliki graficzne zapotrzebowanie cały czas rośnie.