Znamy już zwycięzców Leica Oskar Barnack Award oraz Newcommer Award 2013. Nagrodę główną otrzymuje Evgenia Arbugaeva za projekt „Tiksi” wykonany w małej miejscowości położonej na wybrzeżu Arktycznym. W kategorii Leica Oskar Barnack Newcomer Award 2013 wygrał Ciril Jazbec z Słowenii, za portfolio zatytułowane „Waiting to move” opowiadające historię o Eskimosach na Alasce żyjących w obliczu groźby globalnego ocieplenia.

fot. Evgenia Arbugaeva/ „Tiksi“

Evgenia Arbugaeva to Rosjanka pochodząca z Syberii. Za pomocą fotografii opowiada o miejscu swojego urodzenia, codziennym życiu jego mieszkańców. W samym sercu syberyjskiej tundry znajdowała się ważna baza wojskowa i ośrodek badawczy, jednakże po upadku Związku Radzieckiego oraz globalnym kryzysie w 1990 roku, populacja w tej miejscowości drastycznie spadła. Powstało wysokie bezrobocie i brak perspektyw na przyszłość. Sytuacja jest ponura, niskie standardy życia, coraz więcej osób bezpowrotnie wyjeżdża.  Wszystko to można zobaczyć na zdjęciach – pełnych emocji i  poetycznej maniery. Evgenia Arbugaeva pokazuje arktyczną pustką, zimny krajobraz i jego mieszkańców w szczególnie piękny i fascynujący sposób.
Autorka urodziła się w 1985 roku. Pracuje jako freelancer w Rosji i Nowym Jorku. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach oraz publikowane w takich magazynach jak Elite Traveller czy Zoom.

fot. Ciril Jazbec, Slovenia „Waiting to Move“

Ciril Jazbec, zwycięzca Newcomer Award z portfolio „Waiting to move” koncentruje się na codziennym życiu, zanikających tradycjach Eskimosów z Shishmaref. Wioska położona jest na wąskiej wyspie położonej na północno-wschodnim wybrzeżu Alaski.

Globalne ocieplenie powoduje nieustanne podwyższanie się wód i stwarza zagrożenie dla mieszkańców. W 2002 roku, aby zachować tę społeczność zdecydowano o przeniesieniu całej miejscowości, jednakże rząd Stanów Zjednoczonych nie przeznaczył na ten cel środków. Projekt fotograficzny opowiada o ludziach uwięzionych pomiędzy tradycją a współczesnością, o nadziei na lepszą przyszłość. Ciril Jazbec urodził się w 1987 roku, w małej miejscowości na Słowenii. Studiował fotoreportaż w London College of Communication. Od 20 roku życia pracuje jako fotograf dla wielu słoweńskich, chorwackich i brytyjskich agencji.

Nagrodą główną w konkursie jest sprzęt fotograficzny, w tym Leica M o wartości 10 000 euro oraz nagroda pieniężna 5000 euro. W kategorii Newcomer Award – Leica M z jednym obiektywem. Nagrody zostaną wręczone 3 lipca 2013 podczas festiwalu Rencontres Internationales de la Photographie w Arles, Francja. W konkursie wzięło udział ponad 2200 fotografów z ponad 101 państw.

Skład jury: Karin Rehn-Kaufmann – dyrektor artystyczny w Galerii Leiki w Salzburgu, Dimitri Beck – redaktor naczelny magazynu Polka,  Markus Schaden – wydawca i kurator, Brigitte Schaller – dyrektor artystyczny w magazynie LFI oraz dwóch fotografów: Klavdij Sluban i Peter Turnley.

Zwycięskie portfolio i zgłoszone zdjęcia dziewięciu finalistów Leica Oskar Barnack Award można zobaczyć w specjalnej edycji magazynu LFI.

Źródło: Informacja prasowa