Przejdź do treści
Strona główna » Oświetlenie sztuczne vs naturalne w fotografii

Oświetlenie sztuczne vs naturalne w fotografii

Oświetlenie w fotografii odgrywa kluczowe znaczenie, gdyż pozwala na utrwalanie obrazów. Wie o tym zarówno profesjonalista, jak i amator. Tylko który rodzaj oświetlenia jest lepszy? Oświetlenie sztuczne? A może jednak oświetlenie naturalne? Przyjrzyjmy się bliżej obu rodzajom…

Oświetlenie naturalne w fotografii

Oświetlenie naturalne to takie, które jest emitowane przez przedmioty stworzone przez naturę. Podstawowym źródłem oświetlenia naturalnego jest oczywiście słońce. Taki typ źródła światła często wykorzystuje fotograf ślubny w swoim warsztacie. Jednak do naturalnych źródeł światła można zaliczyć także pioruny, gwiazdy, czy inne czynniki naturalne. Do zalet robienia zdjęć przy oświetleniu naturalnym można zaliczyć fakt, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych lamp, a zdjęcia przy takim świetle zawsze wychodzą świetnie i bardzo naturalnie.

Jedyne, co musimy zrobić, to się po prostu do niego dostosować. Ma to oczywiście też swoje minusy, ponieważ nie zawsze pogoda nadaje się do zdjęć. Pochmurne dni, czy krótki dzień w sezonie jesienno-zimowym sprawia, że na robienie zdjęć mamy niewiele czasu.

Oświetlenie sztuczne w fotografii

Oświetlenie sztuczne to oświetlenie, które powstało w sposób niezależny od natury. Do tego typu oświetlenia zalicza się żarówki, czy różnego typu lampy. Bez wątpienia zaletą tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że możemy robić zdjęcia o każdej porze i to bez względu na warunki pogodowe. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni rodzaj lamp, a nawet krótki dzień nie będzie dla nas przeszkodą do zrobienia dobrej sesji. Oczywiście oświetlenie sztuczne nigdy nie zastąpi tego naturalnego, a jeśli chcemy osiągnąć przybliżony efekt z sesji, to musimy nauczyć się pracy z lampami.

Podsumowując, jak widać, zarówno oświetlenie sztuczne, jak i oświetlenie naturalne ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego, jeśli chcemy być niezależni od warunków pogodowych, zmieniających się pór roku, warto umieć pracować przy jednym, jak i drugim rodzaju oświetleniu. Dzięki temu nie będziemy musieli czekać na dobrą pogodę, tylko będziemy mogli dostosować rodzaj zdjęć do danej chwili.