Przejdź do treści
Strona główna » Retusz zdjęć w fotografii portretowej

Retusz zdjęć w fotografii portretowej

Zauważyć można, że w fotografii portretowej nie tylko ma znaczenie, jak wyjdzie zdjęcie, ale również, czy będzie dobrze wyretuszowane. Dlaczego jest to takie ważne? Po co retuszuje się zdjęcia? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście! Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Po co retuszuje się zdjęcia portretowe?

Czasy, kiedy stawialiśmy na naturalny wygląd, bezpowrotnie już minęły. Z pewnością mają na to wpływ media społecznościowe, które są przepełnione idealnymi zdjęciami, a czasami aż za bardzo wyretuszowanymi. Idąc tym trendem, każdy, kto publikuje zdjęcie w mediach społecznościowych, stawia na retusz, bo również chce wyglądać świetnie. Nie powinno nas w takim razie dziwić, że retuszuje się już nie tylko zdjęć gwiazd, które mają trafić na okładkę magazynu, ale również do prywatnego albumu.

Zgłaszając się do fotografa na sesję portretową, liczymy na to, że zajmie się poprawą naszego wyglądu. Retusz pozwala usunąć wszelkie niedoskonałości skóry, usunąć zmęczenie, oznaki starzenia itp., więc osoba, która potrafi dobrze go wykonać, może zapewnić nam naprawdę fantastyczne zdjęcia.

Na czym polega retusz zdjęć portretowych?

Retusz ma na celu tak przygotować fotografię, aby spełniła oczekiwania osoby, która się na niej znajduje. Czasami retusz może objąć usuwanie niedoskonałości skóry,  w tym na przykład przebarwień, blizn, czy pieprzyków. Innym razem może obejmować usuwanie oznak zmęczenia, czyli worków pod oczami, czy sińców. Również dobrze retusz może obejmować usuwanie zmarszczek, czy poprawienie kolorytu skóry. Do tego typu zadań stosuje się specjalistyczne programy, które wyposażone są w różne narzędzia do retuszu.

Aby takie działania skończyły się dobrze, potrzeba odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz praktyki, ponieważ dobrze wyretuszowany portret to taki, który pomimo zmian nadal wygląda bardzo naturalnie. Niestety praktyka pokazuje, że nie każdy fotograf potrafi wykonać dobry retusz, więc jeśli liczy na naprawdę dobre zdjęcia portretowe, to lepiej zachować ostrożność przy wyborze fachowca i postawić na doświadczonego fotografa.