Przejdź do treści
Strona główna » Ślub indyjski – przebieg, obyczaje i tradycje

Ślub indyjski – przebieg, obyczaje i tradycje

Śluby indyjskie niewątpliwie stanowią dla wielu z nas nowość, ponieważ rzadko kto miał okazję brać w nich udział. Jak dokładnie wygląda ślub indyjski? Jakie są obyczaje i tradycje? Nasz tekst przybliży Ci dane zagadnienie, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Małżeństwa w Indiach – co warto wiedzieć?

Małżeństwa w Indiach były i w dużej mierze są aranżowane do dziś. Oznacza to, że wybór małżonka/małżonki nie leży w geście młodych, lecz ich rodziców. To właśnie rodziny szukają i swatają ze sobą pary i robią to najczęściej w obrębie grupy społecznej o podobnym statusie materialnym, czy poglądach. Ślub w Indiach to nie tylko połączenie dwojga ludzi, ale przede wszystkim dwóch rodów. Dlatego transakcja musi być korzystna dla obu stron, a o miłości nie myśli się wcale.

Tutaj wychodzi się z założenia, że przyjdzie z czasem, a czy tak się stanie, to nikt nie ma takiej pewności. Czasami młodzi znają się przed ślubem, ale i tak to nie oznacza, że mogą zawrzeć związek małżeński. Ich rodziny muszą zaakceptować ich wybór. Bywa również tak, że przyszli małżonkowie mają wyłącznie swoje zdjęcia i widzą się tylko raz i na kilka miesięcy przed datą planowanego ślubu. Jedyne, co im wolno, to do siebie dzwonić lub pisać, by lepiej się poznać.

Ślub w Indiach – tradycje,  obyczaje

Ślub hinduski wiąże się z wieloma różnego typu rytuałami. Pierwszym z nich jest rytuał oczyszczenia i poprzedza on ceremonię zaślubin. Kolejnym ważnym elementem w tradycji indyjskiej jest rytuał henny, któremu poddawana jest panna młoda. Nie sposób pominąć również rytuału Var Mala, czyli momentu, w którym wymieniane są girlandy między przyszłymi małżonkami.

Hinduski strój panny młodej to najczęściej sari w kolorze czerwonym, które jest bogato zdobione koralikami, czy też szlachetnymi kamieniami. Dodatkowo panna młoda ma na sobie tego dnia dużo biżuterii. Pan Młody zakłada tradycyjny, odświętny strój.

Hindusi biorą śluby nie tylko w Indiach ale również wybierają inne zakątki świata by celebrować tzw. indian destination wedding . Wśród najpopularniejszych destynacji w Europie znajdziemy Hiszpanię, Włochy czy Grecję.

Ślub indyjski – przebieg

Ślub i wesele w Indiach to duże przedsięwzięcia, ponieważ na ceremonię zaprasza się 400 osób lub więcej. Sam ślub odbywa się w plenerze, a młodzi składają sobie przysięgę siedząc na dywanie pod specjalnie przygotowanym zadaszeniu. Podczas uroczystości odbywają się tańce i śpiewy, które opowiadają historię młodej pary. Jednym z ważniejszych rytuałów jest Saptapadi, który polega na wykonaniu przez nowożeńców kilku okrążeń wokół świętego ognia. Po ostatnim para legalnie może zostać mężem i żoną.