Przejdź do treści
Strona główna » Ślub w plenerze – o czym warto wiedzieć?

Ślub w plenerze – o czym warto wiedzieć?

Plenerowe śluby cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przyszłych nowożeńców. Taka forma organizacji ślubu pozwala stworzyć magiczną atmosferę podczas ceremonii, ale jednocześnie wiążę się z wieloma trudnościami. Nieco więcej na temat ślubu plenerowego dowiecie się z tego artykułu.

Dlaczego ślub plenerowy to świetny pomysł?

Ślub plenerowy to wydarzenie, które z pewnością zapadnie w pamięć Wam oraz Waszym gościom. Jeśli zdecydujecie się na zorganizowanie uroczystości w scenerii natury, nie potrzebujecie już dodatkowych dekoracji. To naturalne światło słoneczne, zieleń roślinności oraz piękne krajobrazy będą najlepszą ozdobą i tłem do pamiątkowych fotografii. Dobrym pomysłem może okazać się także połączenie ślubu i wesela plenerowego.

Wady ślubu plenerowego

Śluby na świeżym powietrzu są niezwykle efektowne i przepełnione cudowną aurą, ale niestety nie oznacza to, że nie są pozbawione wad. Największym zagrożeniem dla ślubu na świeżym powietrzu jest pogoda. Nie sposób przewidzieć jej na 100%, dlatego istnieje ryzyko, że ze względu na intensywny wiatr czy opady ceremonia się nie odbędzie. Musicie też wiedzieć, że praktycznie niemożliwe jest zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze. Wynika to z kościelnych przepisów, które można próbować ominąć, ale jest to czasochłonne i rzadko skutkuje uzyskanie zgody organów kościelnych. Plenerowe śluby oznaczają także niedogodności w postaci owadów, nierówności terenu czy konieczności uzyskania zgody od właściciela działki na zorganizowanie uroczystości.

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Pierwszym elementem przygotowań do ślubu plenerowego jest określenie formy uroczystości. Tak jak wyżej wspominaliśmy ślub kościelny lub konkordatowy bardzo trudno zorganizować w plenerze. O wiele łatwiej wygląda to w sytuacji, gdy planujecie ślub cywilny. Po wybraniu daty i miejsca, w którym pragniecie zawrzeć związek małżeński, powinniście udać się do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miejscowości, gdzie ma odbyć się uroczystość. Urzędnik poprosi Was o wypełnienie wniosku o udzielenie ślubu w plenerze. Urząd stanu cywilnego może odmówić wydania zgody jedynie w szczególnych przypadkach. Chodzi o sytuacje, gdy w wybranym przez Was miejscu nie będzie możliwości zapewnienia powagi ceremonii lub bezpieczeństwa dla uczestników.

Jaki jest koszt ślubu plenerowego?

Koszty związane z formalnościami dotyczącymi ślubu plenerowego wynoszą odpowiednio:
 – dla ślubu cywilnego – 84 zł (w momencie składania wniosku) oraz 1000 zł (za ślub w plenerze),
 – dla ślubu kościelnego – kwota uzgodniona bezpośrednio z proboszczem danej parafii.

Pozostałe koszty uzależnione są od tego, na jakie dekoracje się zdecydujecie, ilu gości będzie obecnych na ceremonii oraz jakie atrakcje ślubne (np. konfetti, oprawa muzyczna) przygotujecie dla gości.

Jak wybrać idealne miejsce na ślub w plenerze?

Ślub plenerowy możecie zorganizować wszędzie tam, gdzie będzie bezpiecznie i komfortowo. Może to być Wasz własny ogród bądź kogoś z Waszych bliskich. Wygodnym rozwiązaniem jest ślub w ogrodzie położonym na terenie sali weselnej lub w bliskiej okolicy. Możecie rozważyć także ślub na terenie parku, plaży, leśnej łąki czy w pobliżu jeziora. W zależności od tego, gdzie odbędzie się Wasz ślub, pamiętajcie o odpowiednich dekoracjach. Urokliwe miejsca z reguły nie wymagają stosowania dodatkowych ozdób, ale czasami dodatkowe oświetlenie w postaci świec czy kwiatów sprawia, że oprawa uroczystości wygląda jak w bajce. Piękna sceneria może Wam także posłużyć jako tło do wykonania plenerowej sesji ślubnej.